Hirdetés

Nagyon nagy a baj a Balatonnál, sokkoló dologra figyelmeztetnek a szakértők

Nap Híre portré Nap Híre

Az elmúlt 20 évben évtizedenként 0,7 °C-kal emelkedett a Balaton átlaghőmérséklete.

A Balaton különösen érzékeny a klímaváltozásra, mivel sekély, így gyorsabban melegedik fel és hűl le, mint a mélyebb tavak, valamint a vízháztartása is érzékenyebb. A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) felmérése kimutatta, hogy a tó nyugati része főleg tavasszal és nyáron, keleti része inkább ősszel és télen melegszik – írja a Blikk

Az enyhébb telek és a melegebb nyarak kedvező feltételeket teremtenek a különböző szubtrópusi és trópusi algák, halak és növények számára, amelyek így az őshonos fajokkal versenyezhetnek. Ha a megváltozott körülményekhez nem tudnak elég gyorsan alkalmazkodni az őshonos fajok, akkor akár a kihalás is fenyegetheti őket.

„Noha az őshonos fajok bizonyos mértékig képesek alkalmazkodni a körülményekhez, a környezeti változások üteme meghaladhatja alkalmazkodóképességüket. Ez jelentős változásokat eredményezhet a balatoni ökoszisztéma szerkezetében és működésében, és így az ellenállóbb nem őshonos fajok dominálhatnak” – fogalmazott Tóth Viktor tudományos főmunkatárs.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés