Hirdetés

Katasztrófa várható a Balatonnál, nem bírják örökké a löszfalak

Nap Híre portré Nap Híre

Veszélyes löszfalak veszik körbe a Balatont, amelyek karbantartása milliárdos összegeket emészt fel. A tó körül folyamatosan történnek omlások, amelyek száma egyre csak nő. És sajnos nincs tudományos lehetőség a partfalomlások pontos előrejelzésére. 

A tó keleti medencéjében Balatonfűzfőtől Balatonkenesén és Balatonakarattyán át, egészen Balatonvilágosig karéjban, továbbá a déli parton például Balatonföldváron és Fonyód térségében összességében sok-sok kilométer hosszúságban, szakaszosan húzódnak veszélyforrást jelentő löszfalak, amik folyamatosan fenyegetik a tó körüli főutak és vasútvonalak épségét - írja az EconomX.

A portál felidézte, legutóbb tavaly év végén szakadt le a partfal Balatonföldváron, szerencsére a korábban kiépített védműnek köszönhetően az omladék nem tudott kárt okozni az ott élők vagyontárgyaiban. A több tonnányi törmelék egy fát döntött ki, és tönkretette az omladékfogó rendszert. Több mint 100 évvel ezelőtt, 1914. május 11-én Balatonkenese és Balatonfűzfő között pedig egy teljes vasúti szerelvényt sodort a Balatonba a sínekkel és a talpfákkal együtt egy hirtelen bekövetkezett, hatalmas földomlás. Akkor a csapadékos időszak következtében nyomán lazult meg és omlott le a löszfal. Szerencsére a masiniszta nagy lélekjelenléttel gyorsan lefékezte és kiürítette vonatot, így halálos áldozatokat nem követelt az omlás. 

A Balaton menti löszfalaknak tulajdonképpen csak egy részét alkotja a lösz, és a falak anyagában ugyanolyan hangsúlyosan jelen vannak a millió éves üledékek, melyek régen a Pannon-tenger fenekét borították. Ezeket a részben löszös képződményeket a természet is kihasználja: lyukakat fúrnak beléjük az ürgék, pockok, fecskék, gyurgyalagok és a darazsak is, ami labilissá teszi a falakat.

A szakemberek körében egyetértés van a tekintetben, hogy a balatoni partfalak meglehetősen instabilak és omladoznak, aminek a megakadályozására nincs örökké tartó megoldás. A fonyódi löszfal például a 2010-es években már többször megindult, és emiatt hosszú időre le kellett zárni a 7-es főutat és a mellette futó vasúti sínpályát - írja a lap, hozzátéve, hogy ijesztő, de mégis csak tény, hogy egyelőre nincs tudományos lehetőség a partfalomlások pontos előrejelzésére. 

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés