Kelet-Ukrajnában lezuhant egy kínai gyártmányú, utólagosan átalakított és felfegyverzett drón.
A Magyarország felett átrepült, és Zágráb közelében lezuhant drón máig az orosz-ukrán háború 5 legnagyobb rejtélye közé tartozik. Tavaly novemberben dróntámadás ért egy olajtárolót Oroszországban is.
A CNN értesülése szerint a drón egy Mugin-5 típusú, kereskedelmi célú pilóta nélküli légi jármű, amelyek
„Alibaba drónok” néven ismernek.
Ezek az eszközök akár 15.000 dollárért megvásárolhatók kínai webárúházakban, köztük az Alibaba és a Taobao oldalakon.

A gyártó cég, a Mugin Limited megerősítette a CNN-nek, hogy lelőtt eszköz tőlük származik, és közölték, hogy
„mélységesen sajnálják” az esetet.
Nem ez az első alkalom, hogy az oroszok egy civil drónt utólagosan átalakítottak fegyverré.
A kínai gyártmányú drónt az Ukrán Biztonsági Szolgálat fedezte fel, amint Szlovjanszk város közelében egy célpontot közelített meg.
Riasztották a helyi területvédelmi egységeket, amelyek látták a fejük felett villogó fényt is.
"A hang és a jelzőfény alapján a katonák tüzet nyitottak rá, és lelőtték az eszközt" - mondta a CNN-nek egy ukrán légvédelmi tiszt.
A Makszim néven nyilatkozó tiszt szerint a drón nagyon alacsonyan repült, ezért kézifegyverekkel is le tudták lőni.
Az eszköz mintegy 20 kilogramm súlyú bombát hordozott, amely alkalmas lett volna egy épület lerombolására is.
A hatóságok megvizsgálták a roncsokat, és megállapították, hogy a drónra nem szereltek kamerát, így „vakon repült” és nem volt képes felderítést végezni.
"Ez egy nagyon primitív technológiájú eszköz, igaz, az
ára katonai szempontból nagyon alacsony.
Januárban a kelet-ukrajnai, oroszok kezén lévő Luhanszk régióból is azt jelentették, hogy lelőttek egy Mugin-5 típusú drónt, amelyet viszont az ukrán erők indítottak. Ukrán részről nem erősítették meg ezt az értesülést.
Kapcsolódó cikkek
- Meghalt egy baba egy inkubátorban A pozsonyi Gyermekbetegségek Országos Intézetének (NÚDCH) babamentő inkubátorában tavaly áprilisban holtan találtak egy újszülöttet. Az ügyben fejlemény van.
- Menekül ki merre lát, friss közlés a magyar rendőrségtől Az ukrán-magyar határszakaszon 5709-en léptek be Magyarországra pénteken, a román-magyar határszakaszon belépők közül pedig 4186-an nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek - tájékoztatott a rendőrség.
- Mire készül Putyin? Elrendelte a sorozást A sorozás szombaton lép életbe az Oroszországban.
- Rettenetes baleset történt Horvátországban, ketten meghaltak Lezuhant és a kifutópályának csapódott egy kisrepülőgép.