A világ legidősebb ismert vadon élő madara 74 éves korában tojást rakott – közölték amerikai biológusok.
Wisdomot, egy Laysan-albatroszt az amerikai Halászati és Vadvédelmi Szolgálat (USFWS) a Csendes-óceánon található Midway-atoll nemzeti vadon élő állatok menedékhelyénél filmezte le legújabb társával együtt, amint a tojást gondozza – adat hírül a BBC.
A faj tagjai általában csak 12-40 évig élnek, de Wisdomot 1956-ban, körülbelül ötéves korában jelölték meg.
Utolsó utóda 2021-ben kelt ki. A feltételezések szerint több mint 30 fiókát költött ki élete során.
Az USFWS az X-en (korábban Twitter) közölte, hogy Wisdom idén új partnerrel volt, korábbi társát, Akeakamai-t pedig már évek óta nem látták.
A faj általában élethosszig párosodik, de a nőstény már legalább három társát túlélte.
Jon Plissner, a menedékhely felügyelő vadbiológusa a BBC Radio 4 Today című műsorában elmondta, Wisdom egyike annak a két-három millió Laysan-albatrosznak, amelyek Midwayre repülnek szaporodni.
Elmondta, hogy a biológusok nem tudnak más madarakról, amelyek akár csak megközelítenék az ő korát, a legidősebbek 45 évesek.
„Ez tényleg figyelemre méltó” – mondta. „Úgy tűnik, Wisdom felkeltette az emberek érdeklődését szerte a világon. Minden évben lélegzetvisszafojtva várjuk a visszatérését”.
Elmondta, hogy Wisdomban még mindig megvan az energia és az ösztönök ahhoz, hogy felneveljen egy újabb fiókát, és hogy 70-80% esély van arra, hogy a tojás kikeljen.
Az albatroszszülők megosztják a keltetési feladatokat, és amint a fióka kikelt, az etetési feladatokat is.
Wisdomot először 1956-ban azonosították és jelölték meg, miután tojást rakott. A Layson-albatroszok ötéves koruk előtt nem szaporodnak.
A természetvédelmi terület ad otthont a világ legnagyobb albatroszkolóniájának.
Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!