Hirdetés

Afganisztán titkos szépségszalonjai adnak reményt a tálib rémuralom alatt élő nőknek

Virág Sára portré Virág Sára

A szabadság kicsiny szigeteiként működnek Afganisztánban azok a titkos szépségszalonok, amelyek sokszor átsegítik a tálib rémuralom alatt élő nőket a mindennapokon. 

A 24 éves fiatal nő, nevezzük csak Breshnának, egy tálib főhadiszállás közelében él. Óvatosan és csendesen mozog a lakásban, miközben az egyik vendége haját vágja. A keze finoman, de észrevehetően reszket közben. A vendég egy ötvenes éveiben járó nő, aki az unokahúga esküvőjére szépül. Breshna több százszor elvégezte már ezeket a mozdulatokat, a haj kifejezetten a specialitása. Ám amint felbúg a hajszárító, ő is összerezzen. "Mi van, ha a tálibok meghallanak minket. Állandóan attól rettegek, hogy megszólal a csengő és ők lesznek az ajtóban" – suttogja, miközben átadja a tükröt a vendégének. A ötvenes nő arca azonban felragyog a boldogságtól, amikor megpillantja a tükörképét. A félelem ellenére nem bánta meg, hogy eljött, és biztosan vissza is fog térni. 

A tálibok 2023. júliusában jelentették be, hogy bezáratják az összes szépségszalont, mert a nők szépítkezése som fölösleges anyagi terhet ró a férfiakra. Mint ahogy az Al Jazeera is emlékeztet rá, a szépségszalon volt az utolsó olyan hely Afganisztánban, ami nyitva állt a nők előtt, akár ügyfélként, akár munkavállalóként, több mint egy éve azonban már ennek is vége szakadt. Egy olyan országban, ahol addig 12 ezer szépségszalon üzemelt, a betiltásuk igencsak pusztító hatással volt az iparágban dolgozó közel 60 ezer nőre. Ez az intézkedés csak súlyosbította az egyébként is katasztrófális humanitárius válságot. 

A 2021-es tálib hatalomátvétel eredményeképpen szinte minden, az országba addig áramló humanitárius segítségnyújtás fel lett függesztve, ami korábban az afgán közszolgáltatások 75 százalékát finanszírozta. Azóta éhínség, betegségek, járványok és természeti katasztrófák sújtják az afgán lakosságot. A tálibok azonban nem csak a szépségiparból, hanem az egészségügyi szektorból is kitiltották a nőket, ennek pedig az lett a következménye, hogy a maradék segély sem jut el a nőkhöz és a gyermekeihez. A lap szerint közel 3 millió gyerek és 840 ezer terhes vagy szoptatós édesanya éhezik az országban. 

Egy korábbi szépségszalontulajdon úgy fogalmazott az Al Jazeera-nak, hogy ezek azért is voltak fontosak a nőknek, mert itt biztonságban tudtak találkozni egymással, férfi figyelem és gyámság nélkül. Több szalon az utolsó pillanatig küzdött a talibán három évvel ezelőtti hatalomátvétele után, 2023-ban azonban már nem maradt hova hátrálni – mindenkinek le kellett húzni a rolót. Az ajtó lassan de biztosan rázáródott Afganisztán 21 millió nőjére, akik ma már nem dolgozhatnak, nem tanulhatnak és nem is utazhatnak. Ha valaki mégis megszegi a szabályokat, nagyon súlyos következményekkel nézhet szembe. 

Van, aki lázad, másnak muszáj dolgoznia

Hivatkozás másolása

Ennek ellenére néhány nő úgy döntött, hogy vállalja a kockázatot, és titkos, föld alatti szalonokat hoztak létre. Olyan iskolás lányok is vannak köztük, akik három éve lettek eltiltva a tanulástól, és így lázadnak a rezsim ellen. Mások a családjuk támogatása miatt kénytelen dolgozni. Egy név nélkül megszólaló 21 éves sminkes azt mondta, ha a tálibok elkapnák őket, valószínűleg nagyon súlyos pénzbüntetést kapnának, másodjára pedig börtönbe is zárhatnák őket. 2022-ben egy tálib tisztviselő ugyan úgy nyilatkozott: azon dolgoznak, hoy biztonságos környezetet teremtsenek a nők számára, akik így újra tudnának dolgozni és tanulni is, ám ez azóta sem valósult meg. 

Breshna a tálib hatalomátvétel után kezdett a szépségiparban dolgozni, miután teljesen el lett vágva a tanulás lehetőségétől is. A családjában ő volt az első nő, aki egyetemre ment, és arról álmodozott, hogy diplomata lesz belőle, ezek az álmok azonban szertefoszlottak – ki tudja meddig. Néhány héttel azután, hogy 2022-ben kitiltották az afgán nőket az egyetemekről, Breshna egy elég rosszul fizető állást kapott egy szépségszalonban. Nem erre a munkára vágyott, de a súlyos beteg apja ás bátyja mellett ő az egyetlen kenyérkereső. Eleinte ügyetlen volt, az elmúlt két év során azonban beletanult a fodrászatba, és meg is szerette. 

2023. július elején egy egy reggel azonban épp a Facebook-ot görgette, amikor megtudta, hogy a szépségszalonoknak is be kell zárniuk."Az egyetem után a szépségszalonokon volt a sor" – mondta. 

"A szabadság egyetlen megmaradt kis szigete omlott össze a szemem előtt. Le voltam sújtva. Kevesebb, mint egy hónapunk volt összepakolni és bezárni az üzletet. Az utolsó napon az ügyfeleink is nagyon sírtak". 

Breshna azonban visszatartotta könnyeit, és úgy döntött, hogy titokban folytatni fogja a munkát. Több fiatal nő is úgy nyilatkozott, hogy míg korábban a tanulmányai finanszírozása miatt dolgoztak, most a családjuk segítése érdekében vállalják az illegális munkát. 

Breshna szerint a legveszéyesebb pontja az akciójának az, amikor sminket vagy szépítkezési eszközöket kell vásárolnia. Folyamatosan az a veszély fenyegeti, hogy a szomszédai, a beszállítói de akár az ügyfelei is a talibánnak kémkedhetnek titokban, akik bármikor feladhatják. Egy magát csak Hamidaként hívő nő havonta egyszer látogat el a szalonba, hogy megcsináltassa a haját és a körmeit. Úgy fogalmazott, a taáliboknak fogalmuk sincsen, hogyan védik meg mégis a szabadságuk morzsáit a rájuk kényszerített szabályok ellenére is. 

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés